Поговоримо про підручники. Але більш детально…

Поговоримо. Чому ж не поговорити,  якщо знаєш про ситуацію з підручниками в ЗНЗ трохи більше за тих, хто взяв таку активну участь в обговоренні допису Оксани Гузинець-Мудрик (газета «Вікна») у Фейсбуці  щодо наявності  в ЗНЗ підручників. Перш ніж поширювати такі актуальні, спірні дописи на загал, варто було би все ж таки звернутися за коментарями в управління освіти, як це зробили журналісти «Калуського нафтохіміка». У всякому разі у депутата міської ради  п. Ю. Тимківа відповідно не виникали б питання куди поділись 100 000 грн, передбачені бухгалтерією на придбання та доставку літератури й підручників, а вчителі і батьки були б спокійні, що з тих грошей ніхто ні копійки не взяв на премії чи поклав у кишеню (у той час, коли дітям не вистачає підручників). Отже, шановні дописувачі, ті 100 тисяч передбачені на доставку підручників від видавців і, зокрема, від державного обласного підприємства з торгівлі МОН України до Калуша.

На жаль, шлях підручника від видавця до школяра довгий і не безкоштовний. Цього навчального року здійснюється повна заміна підручників для 9 класу (за новою програмою). Станом на 28.08.2017 року до Калуша надійшло 49% підручників від кількості замовлених на прогнозований контингент учнів 9 класу. Друк підручників оплачує МОН України, а от за доставку управління освіти Калуської міської ради заплатило обласному торгівельному підприємству 37 тисяч грн (15 % від вартості одержаних примірників). Доставка наступної частини підручників для калуських учнів прогнозовано буде коштувати більше 40 тисяч грн.  Якщо залишаться кошти на вищезазначеній статті, то ними може бути  оплачена вартість  тієї мінімальної кількості програмової літератури або хрестоматій, які надходять для ЗНЗ міста через департамент освіти, науки та молодіжної політики ОДА.

Що стосується підручників для 4 і 7 класів, ситуація, дійсно, складна. Вже третій рік вона складна по всій Україні.  Замовлення на цей контингент учнів зроблено  безпосередньо вчителями через Репозитарій у лютому 2015 року. Державні поставки підручників для 4 і 7 класів здійснено у січні-березні 2016 року в обсязі 49,5% від контингенту учнів 2015-2016 н.р. А більш ніж 50 % потрібно було придбати за кошти міського бюджету.

Претензії батьків до міської влади в цій ситуації є безпідставними. оскільки потрібні кошти було виділено. Складність полягала в іншому. Вперше управлінню освіти потрібно було співпрацювати з 25 видавництвами, і не всі вони погоджувалися продавати підручники за державною ціною. За комерційною ж ціною ми не маємо права купувати. До того ж не всі міста і райони мали бюджетні кошти, і частина видавництв, не маючи відповідної кількості замовлень, відмовилась друкувати підручники за державною ціною. Це, зокрема, видавництво «Астон», де було замовлено підручники з англійської  мови для 4 класу (215 прм.), «Наш час» – «Всесвітня історія», 7 клас (50 прм.), «Аксіома» – «Трудове навчання»,  7 клас (97 прм.) та ін.

Не була виконана повністю поставка підручників за держзамовленням. Це ті 50%, які повинно було оплатити МОН України, а саме: недопоставлена «Українська мова», 4 клас ( авт. Вашуленко – 160 прм.), «Хімія», 7 клас (авт. Савчин – 86 прм), «Географія», 7 клас (авт. Бойко – 173 прм.), а також частина підручників з образотворчого та музичного мистецтва.

У грудні 2016 року видавництва припинили поставку підручників за державними цінами. Контингент учнів 4 і 7 класу в 2016-2017 навчальному році був забезпечений на 96% і 94 %  відповідно. У 2017-2018 навчальному році контингент 4 класів збільшився на 70 учнів, відповідно і  зросла кількість посібників, яких не вистачає. Ціна на них тільки комерційна.

Що ж стосується нестачі підручників для 2, 3 і 5 класів, то здійснюється їх перерозподіл між ЗНЗ, де контингенти зменшились, і тими, де кількість учнів збільшилась. У цілому в фондах шкільних бібліотек підручники для цих класів є. Єдине, що заважатиме здійснити якісний  перерозподіл – це те, що в ЗНЗ викладання предметів здійснюється за підручниками різних авторів.

 

 

Людмила Гнатишин,

методист Калуського міського методичного центру

Магдалина Федорів,

заступник головного бухгалтера

управління освіти Калуської міської ради

Рекомендуємо переглянути
Поділіться своєю думкою
Для оформленння повідомлень Ви можете використовувати:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code

Свежие записи
Калуський міський методичний центр © 2019 ·   Увійти   · Розробка Мирослав Кусень Вверх